Asystent Google będzie mówił po polsku?

Asystent Google będzie oficjalnie dostępny w 30 językach w ponad 80 krajach. Jednym z nich będzie Polska. W czerwcu 2018 zaufani testerzy Googla otrzymają do niego dostęp. 

Coraz bardziej popularna staje się sztuczna inteligencja, która ułatwia codzienne życie ludzi. Za pomocą głosu oraz pisma można porozumieć się z urządzeniem mobilnym, który szybko wyszuka informacje na poruszany przez nas temat. Jednym z najpopularniejszych inteligentych asystentów osobistych jest Google Assistant. Aktualnie można porozumieć się z nim w dziesięciu językach.

Co potrafi Asystent Google?

Główną funkcją Asystenta Google jest odpowiadanie na pytania zadane przez użytkownika. Wyszukuje informacje w Internecie, rezerwuje loty, robi zakupy przez Internet, kontroluje inteligentne żarówki lub zmywarki – czyli urządzania smart home, zarządza kalendarzem i rozpoznaje obrazy. Potrafi dużo więcej. 

Asystent Google w Polsce

Asystent Google nie jest oficjalnie obsługiwany w Polsce, a przede wszystkim nie mówi po polsku. Za parę miesięcy może się to zmienić. Podczas konferencji I/O 2018, Google pochwaliło się, że ich sztuczna inteligencja nauczyła się mówić w 30 językach. Co prawa, nie zostało powiedziane wprost, że jednym z nich jest język polski, jednak wiele źródeł potwierdza, że do testów zostali zaproszeni Polacy. To może świadczyć o tym, że Asystent Google będzie mówił po polsku. Przekonamy się o tym za pare miesięcy.

edho-pratama-152392-unsplash

Co nowego oferuje najnowsza wersja Google Assistant?

Do tej pory Asystent Google nie radził sobie dobrze z rozpoznawaniem, o co konkretnie pyta użytkownik, jeśli zadane pytanie było zbyt rozbudowane. Teraz ma się to zmienić. System ma wiele lepiej rozpoznawać kontekst wypowiedzi. 

Co ciekawe, firma Google wpadła na doskonały pomysł, który ma nauczyć dzieci zwrotu grzecznościowego. Żeby Asystent w ogóle odpowiedział na ich komendę, muszą powiedzieć „proszę” w trakcie zapytania. 

Dodatkowo Google opracowało 6 nowych głosów dla swojego Asystenta. Każdy głos posiada własny akcent. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł sam wybrać taki, jaki mu najbardziej odpowiada. 

Na konferencji Google pochwaliło się, że Asystent będzie mógł za nas zadzwonić i zamówić wizytę u kosmetyczki czy u fryzjera. W trakcie przykładowych konwersacji, nawet kiedy rozmowa nie przebiegała zgodnie z planem, Asystent Google radził sobie doskonale.