Jaki jest iOS 11?

Apple wypuścił iOS 11. Przeczytaj, jak pobrać najnowszą wersję systemu, czy możesz to zrobić na swoim urządzeniu i… czy warto to robić.

IOS 11
https://www.apple.com/pl/ios/ios-11/

Na tę premierę miłośnicy nadgryzionego jabłka czekali z niecierpliwością. Wraz z iOS 11 pojawiło się wiele nowych funkcji i zmian w aplikacjach.

Użytkownicy mogą korzystać z nowej aplikacji o nazwie Pliki. Służy ona do przechowywania wszystkich plików w jednym miejscu. Dzięki aplikacji z łatwością można przeglądać i porządkować materiały z rożnych urządzeń i usług.

app store
https://www.apple.com/pl/ios/ios-11/

Nowe interfejs zyskał App Store. Plansze aplikacji zajmują teraz o wiele więcej miejsca. Dla niektórych użytkowników duże kafle są atrakcyjne wizualnie, zdaniem innych – App Store stracił przez nie na przejrzystości. W menu pojawiły się nowe sekcje, m.in. Dziś, gdzie można przeglądać propozycje aplikacji na każdy dzień.

Kolejną nowością jest funkcja AirPlay 2, która umożliwia zarządzanie muzyką w urządzeniach w całym domu. Kiedy chcesz puścić piosenkę w kilku miejscach, nie musisz tego robić z drugą osobą na „3, 2, 1, start!”. I masz pewność, że będzie synchronicznie.

muusic
https://www.apple.com/pl/ios/ios-11/

Zmieniło się Centrum sterowania. Trudno powiedzieć, by było ładniejsze (choć wiadomo, jak to jest z dyskutowaniem o gustach), ale na pewno jest bardziej funkcjonalne – można je bowiem spersonalizować. Najczęściej korzystasz z budzika, aparatu i kalkulatora? Bardzo proszę – wejdź w Ustawienia, dodaj wybrane narzędzia do Centrum sterowania i miej je zawsze pod ręką.

Jeśli zależy Ci na bezpiecznej jeździe samochodem, do swojego Centrum sterowania dodasz prawdopodobnie najnowszą funkcję, która wstrzymuje SMS-y, połączenia i powiadomienia, kiedy Ty prowadzisz samochód. Bez obaw – jeśli chcesz, osoby, które próbują się z Tobą skontaktować, zostaną powiadomione, dlaczego nie odpowiadasz.

iphoone
https://www.apple.com/pl/ios/ios-11/

 

W iOS 11 o wiele łatwiej zarządza się zrzutami ekranów. Nie trzeba już wchodzić w Zdjęcia, by móc je edytować. Od razu po zrobieniu zrzutu można go przyciąć, dodać elementy obrazkowe, rysować po nim i pisać.

Nowe możliwości zyskały zdjęcia Live Photo. Można je zapętlać, puszczać wstecz (co daje podobny efekt do instagramowego Boomerangu) i ustawić długą ekspozycję. A jeśli o zdjęciach mowa – w iOS 11 zajmują one mniej miejsca, co nie odbija się na ich jakości. Dostępne są też nowe filtry, które nadają zdjęciom przyjemny, naturalny wygląd.

Pojawiło się ułatwienie dla osób, które irytuje szeroka klawiatura. Klawiatura QuickType umożliwia zbliżenie klawiszy do kciuka, dzięki czemu SMS-y można pisać jedną ręką.

iphone
https://www.apple.com/pl/ios/ios-11/

Jak pobrać iOS 11?

Można to zrobić bezpośrednio w smartfonie lub na komputerze. Żeby zaktualizować system pierwszą metodą (tzw. Over the Air, w skrócie OTA), należy wejść w Ustawienia, Ogólne i Uaktualnienia. Drugi sposób polega na podłączeniu smartfona do komputera, uruchomieniu iTunes i wyrażeniu zgody na zasugerowaną przez program aktualizację. Przed zrobieniem aktualizacji lepiej zrób kopię zapasową – tak na wszelki wypadek.

Na jakich urządzeniach będzie działać iOS 11? 

Jeśli chodzi o smartfony, iOS 11 jest dostępy dla iPhone’ów od 5s wzwyż, czyli: iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 8 Plus, iPhone 8, iPhone X.

Na tablecie możesz zainstalować najnowszą wersję systemu, jeśli posiadasz: iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad 5. generacji, iPad Air, iPad Air 2, iPad Pro 9,7 cala, iPad Pro 10,5 cala, iPad Pro 12,9 cala 1. generacji, iPad Pro 12,9 cala 2. generacji.

iOS 11 będzie działał na jednym odtwarzaczu – na iPodzie touch 6. generacji,

urzadzenia
https://www.apple.com/pl/ios/ios-11/

 

Houston, mamy problem

Mimo że iOS 11 był poddany testom, parę rzeczy, niestety, szwankuje. Do redakcji portalu Spider’sWeb odezwali się czytelnicy , którzy zauważyli, że nie da się wysyłać MMS-ów przy włączonym Wi-Fi. Niby drobiazg, ale potrafi uprzykrzyć życie – ludziom bowiem wciąż zdarza się wysyłać zdjęcia za pośrednictwem sieci GSM. Problem mają tez użytkownicy iPhone’a SE – ze względu na 4-calowy ekran telefonu, wiele aplikacji wygląda na nim zwyczajnie źle.

Zatem czy warto pobrać iOS 11? 

Warto. iOS 11 ma póki co kilka minusów, jednak trudno nie docenić udogodnień, jakie pojawiają się w tej wersji systemu. Wiele nowości, jak choćby Pliki czy edytowalne Centrum sterowania, bez wątpienia zasługuje na uznanie. Część zmian, jakie wprowadził gigant z Cupertino, trudno jednoznacznie ocenić – tak jak nowy App Store, który dla jednych jest rewelacyjny, a dla innych jest klasycznym przykładem na to, że lepsze jest wrogiem dobrego. Warto wziąć pod uwagę, że część negatywnych opinii o zmianach może być wynikiem zwykłego przyzwyczajenia do starszej wersji systemu.

A Ty – ściągnąłeś już iOS 11? Jeśli tak, podziel się z nami opinią na jego temat.

aktualizacja
https://www.apple.com/pl/ios/ios-11/