Workplace Chat w wersji desktopowej

Do tej pory komunikator Work Chat był integralną częścią platformy Workplace, czyli „służbowego Facebooka”. Od zeszłego miesiąca można z niego korzystać prosto z poziomu komputera.

workplace

Przypomnijmy

Workplace to stworzone przez Facebooka narzędzie, które stanowi swoisty intranet dla pracowników korzystających z niego organizacji. Flagowym żartem użytkowników Workplace’a jest ten o swobodnym korzystaniu z Facebooka w pracy – bo Workplace to faktycznie kopia tego serwisu. Od „normalnego Facebooka” Workplace różni się głównie kolorystyką i zdjęciami profilowymi użytkowników (które zazwyczaj są nieco mniej fantazyjne, niż te na niebieskim fejsie). Workplace jest środowiskiem zamkniętym, co oznacza, że konta pracowników nie mają nic wspólnego z ich prywatnymi profilami na Facebooku.

workplace
https://workplaceblog.fb.com/product-news/new-design/

Korzyści płynące z używania Workplace’a

Koncepcja Facebooka zakłada swobodne dzielenie się różnymi treściami. Działający na tej samej zasadzie Workplace sprzyja komunikacji zarówno wertykalnej, jak i horyzontalnej. Koniec z firmowym intranetem, który służy głównie zarządowi jako słup ogłoszeniowy. Fakt, że Workplace do złudzenia przypomina Facebooka, sprzyja aktywności pracowników – w końcu chętniej korzystamy z tego, co znamy i lubimy. Na Workplace można tworzyć grupy, które pozwalają na uniknięcie chaosu komunikacyjnego, a także na prowadzenie luźniejszych rozmów (najlepiej w założonych w tym celu grupach off-topowych). Pracownicy mogą publikować posty, filmy czy artykuły – również udostępniając treści opublikowane na Facebooku.

Prywatne rozmowy na Workplace można prowadzić za pomocą Work Chat, który praktycznie niczym nie różni się od Messengera. Decyzją Marka Zuckerberga od teraz z firmowego czatu będzie można korzystać bez otwierania przeglądarki.

Workplace Chat, czyli desktopowa wersja komunikatora

Od października komunikator Workplace’a (pod nazwą Workplace Chat) jest samodzielną aplikacją dostępną na Windows i macOS. Umożliwia on prowadzenie rozmów tekstowych i głosowych oraz współdzielenie ekranu z pozostałymi pracownikami. Za pośrednictwem Workplace Chat można rozmawiać zarówno z pojedynczą osobą, jak i w grupie.

W kolejnych miesiącach w aplikacji Workplace Chat mają pojawić się funkcje znane z innego biznesowego komunikatora, Slacka. Użytkownicy będą mogli prowadzić grupowe rozmowy wideo w utworzonych w tym celu pokojach.

workplace chat
https://workplaceblog.fb.com/product-news/new-design/

Czy Slack powinien czuć się zagrożony?

Z Workplace’a korzysta 30 tysięcy firm. W porównaniu z jego największym konkurentem, Slackiem, szału nie ma. Pamiętajmy jednak, że Workplace jest na rynku dopiero od roku, a liczba jego użytkowników szybko rośnie (ciekawe, jaka część z nich na rzecz Workplace’a porzuciła Slacka ). Póki co jednym z silniejszych argumentów przemawiających na rzecz Workplace’a jest cena – jest on co najmniej dwa razy tańszy od Slacka. Co więcej, im więcej pracowników danej firmy korzysta z Workplace’a, tym niższa opłata za osobę. Korporacje, które mają na Workplace ponad 10 tys. profili, płacą tylko 1 dolara za użytkownika.

Facebook nie próżnuje i mocno inwestuje w rozwój Workplace’a (z okazji pierwszych urodzin zmieniono też wygląd aplikacji mobilnej). Ciekawi jesteśmy, co będziemy mogli napisać o jego pozycji na rynku komunikatorów biznesowych za kolejny rok.

 

design
https://workplaceblog.fb.com/product-news/new-design/