Realizacje

Bubbles

Klient:

The Bubbles Company


Data:

Grudzień 2016r.


Zakres prac:

  • Projekt aplikacji mobilnych

Realizacja

Ciekawy pomysł, poparty dobrą realizacją

Bubbles Company to innowacyjny startup mający swoją siedzibę w samym centrum Francji, Paryżu. Grupa młodych ludzi stworzyła tam szklaną bańkę - Bubbles - wyposażoną w zaawnasowaną elektronikę.

Podstawowa funkcja urządzania to łączenie się ze znajdującymi się w pobliżu smartphonami oraz tabletami za pośrednictwem WiFi, Bluetootha lub kabla USB.

Diabeł tkwi w szczegółach

W tym wypadku innowacyjność przejawia się w konstrukcji urządzenia.

Bubbles standardowo może działać jako stacja ładująca. Urządzenie posiada bazę, do której dowolny użytkownik za pomocą kabla USB może podłączyć swoje urządzenie i naładować w nim baterię. Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak dopiero gdy zwrócimy uwagę na możliwości Bubbles z perspektywy jego interakcji z urządzeniem zewnętrznym.

Urządzenie zaczyna pokazywać swoje możliwości dzięki aplikacjom zewnętrznym, które pozwalają łączyć się z nim i wywoływać określone interakcje. Bubbles posiada kilka modeli korelacji z użytkownikiem. Jednym z nich jest model biznesowy i na nim się skupimy ponieważ nasze prace były ściśle z nim związane.

Konferencje i szkolenia

Naszym zadaniem było stworzenie dwóch aplikacji, które będą wywoływały interakcję urządzenia użytkownika z Bubblesem. Obydwie aplikacje mają wspomagać użytkowników podczas konferencje, szkoleń oraz innych spotkań biznesowych.

Time Keeper

Pierwszą aplikację jaką tworzyliśmy był Time Keeper. Zasada działania wydawała się banalnie prosta i polegała na odliczaniu czasu jaki pozostaje prelegentowi podczas przemówienia.

Upływający czas użytkownik może obserwować bezpośrednio na ekranie smartphona lub tabletu. Bubbles wchodząc w interakcję z urzadzeniem zewnętrznym wspomaga aplikację zmieniając swój kolor w zależności od pozostałego do końca czasu. Dzięki temu prelegent bez przerywania swojej przemowy może w ułamku sekundy sprawdzić ile pozostało mu czasu.

Less is more

Skoro poznaliśmy zasadę działania to następnym krokiem było przygotowanie warstwy wizualnej aplikacji. W tym miejscu pojawiła się ściana. Na rynku bowiem istnieją setki aplikacji imitujących upływający czas. Każda oparta jest o wizualizację zegara. Co więc zrobić by aplikacja była nie tylko ciekawa wizualnie, a przede wszystkim użyteczna?

Analiza potrzeb

Pierwszym elementem naszej analizy był sposób użycia aplikacji przez prelegenta podczas przemówienia. Naturalnym było, że nie będzie on trzymał w ręku swojego urządzenia, a znajdowało się będzie ono w pewnej odległości od niego, np. na blacie biurka. Kolejnym elementem była szybkość reakcji na możliwość sprawdzenia pozostałego czasu. Aplikacja, podobnie jak Bubbles, musiała umożliwiać sprawdzenie najważniejszych parametrów w ułamku sekundy.

Klucz do wyznaczonych celów

Naszym kluczem i ideą o jaką oparliśmy nasz pomysł był kontrast oraz typografia.

Dla prelegenta istotną informacją jest zasób czasu określany w trzech formach:

  • Wystarczający (kolor zielony),
  • Zbliżający się koniec (kolor pomarańczowy),
  • Koniec czasu (kolor czerwony).

Zastosowanie kontrasujących ze sobą kolorów, cimnego tła z jaskrawymi kolorami elementów pierwszoplanowych, pozwala na błyskawiczne sprawdzenie pozostałego do wykorzystania czasu.

Pamiętamy jednak o sytuacjach, w których użytkownik ma możliwość i czas by sięgnać po urządzenie, na którym ma uruchomioną aplikację. Dla przeciętnego człowieka odległość 15-20 cm jest wystarczająca by móc przeczytać dodatkowe informacje. W takim dystansie użytkownik widzi szczegółowe dane dotyczące swojego czasu przemówienia.

Całą naszą ideę dodatkowo podkreśla typografia, która dodatkowo zwiększa czytelność poszczególnych elementów z każdej odległości.

Opportunities Maker

Drugą aplikacją jaką mieliśmy przyjemność tworzyć był Opportunities Maker, również skoncentrowaną na modelu biznesowym.

Każdego dnia na całym świecie odbywają się liczne szkolenia i konferencje. Większość uczestników biorących udział w takich spotkaniach jest sobie obcych. Jest to jednocześnie idealne medium poszerzania kontaktów biznesowych. Jest to drugi, najważniejszy cel tego rodzaju spotkań biznesowych.

Tinder

W sierpniu 2012r. na światowy rynek trafiła niepozorna i prosta w obsłudze aplikacja Tinder. Zrewolucjonizowała ona cały rynek portali randkowych i otworzyła drogę osobom nieśmiałym na poznanie swojej drugiej połówki.

Strzałem w dziesiątkę okazało się ograniczenie ilości funkcji do minimum. Aplikacja losuje przypadkowe osoby, w określonych i wybranych przez użytkownikach kryteriach, w promieniu kilku lub kilkunastu kilometrów. Ten prosty algorytm pozwolił na szybkie kojarzenie ludzi, a mała odległość ich realnego położenia zaaowocowała szybki spotkaniami w "realu".

A gdyby pójść krok dalej?

Podobne algorytmy wykorzystuje Bubbles, jednak zakres poszukiwań ogranicza jedynie do pomieszczenia w jakim samo urządzenie się znajduje

Tutaj zaczyna się nasza przygoda z aplikacją Opportunities Maker, która z sali, w której odbywa się konferencja, szkolenie czy inne spotkanie biznesowe, wyszukuje uczestników i przedstawia ich profile potencjalnie zainteresowanym kontaktem.

Sylwetki uczestników spersjonalizowane są pod względem biznesowym. Zawierają informacje o firmowych profilach w mediach społecznościowych, stanowisko oraz nazwę firmy, w której osoba jest zatrudniona oraz podstawowe dane kontaktowe.

W ten prosty sposób uczestnicy spotkania mają możliwość poznania nowych osób oraz rozwinięcia sieci swoich kontaktów biznesowych. Aplikacja pozwala przede wszystkim na precyzyjne wyszukanie osób, które swoim profilem biznesowym pasują do sieci naszych kontaktów.

Zobacz również

Auto Dusza Porsche

Auto Dusza Porsche

Donut and Pixels

Donut and Pixels