(Polski) Tesla Roadster – pierwszy samochód w kosmosie

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Na początku lutego oczy całego świata były zwrócone na rakietę Falcon Heavy, którą należąca do Elona Muska firma SpaceX wystrzeliła w kosmos. Z bardzo nietypowym ładunkiem.

falcon

6 lutego 2018 miał miejsce pierwszy, udany, start rakiety. Tym, co wyróżnia rakietę Falcon Heavy jest nie tylko jej “wielorazowość” (rakiety produkowane przez SpaceX są bowiem zdolne do powrotu na Ziemię), ale również ładunek, który zabrała ze sobą w kosmos. Zamiast, na przykład, betonowych brył, na pokładzie rakiety znalazła się… Tesla Roadster (dla tych, którzy nie wiedzą: przedsiębiorstwo Tesla Motors również należy do Elona Muska).

Lekcja marketingu od Muska

Tesla to pierwszy samochód w kosmosie (a na pewno pierwszy elektryczny samochód, bo niektórzy zastanawiają się, czy pionierem w kwestii aut w przestrzeni kosmicznej nie był prof. Mieczysław Bekker ze swoim Lunar Roving Vehicle. Za kierownicą zasiadł odziany w skafander kosmiczny manekin o imieniu Starman.

Wystrzelenie Tesli w kosmos jest wydarzeniem awangardowym, a przez to niezwykle medialnym. Za dowód niech posłuży wykres przedstawiający popularność frazy “Tesla Roadster” w wyszukiwarce Google na początku lutego.

wykres

Trzeba przyznać, że Elon Musk wie, jak się robi marketing. Jeśli wykresy Google’a to za mało, wystarczy spojrzeć na memy, które powstały z okazji lotu Tesli w kosmos…

mem

mem

 

PS Czy wiesz, że w pracach nad przedsięwzięciem z Falconem Heavy brał udział Tomasz Czajka, jeden z bohaterów słynnych memów o informatykach ?

 

mem