(Polski) Wiesz ile czasu spędzasz na Facebooku? Może niedługo dowiesz się o tym od…

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

…samego Facebooka. Jedna z użytkowniczek aplikacji Facebook odkryła kawałek kodu, który sugeruje, że Facebook chce wprowadzić informacje o czasie spędzonym na portalu przez danego użytkownika. Brzmi świetnie?

william-iven-19844-unsplash

Ile czasu spędzamy przed ekranami?

Urządzenia przenośne oraz stacjonarne stały się naszą codziennością. Ponad 80% społeczeństwa deklaruje, że chociaż raz dziennie ma dostęp do internetu i korzyta z urządzeń mobilnych. Wychodząc na spacer, do kawiarni, czy do znajomych można zauważyć, że większość osób korzyta z Internetu więcej niż raz dziennie. Często nawet kilkaset. Coraz więcej mówi się, że powinniśmy spędzać mniej czasu przed ekranami komputerów i smartphonów. Powstają nawet kampanie promujące bycie “offline”.

Aplikacje, które uświadamiają użytkownika

Wraz ze wzrostem popularności akcji sugerujących “włączenie się do życia”, zaczęły powstawać aplikacje zbierające informacje o korzystaniu ze smartphonów. Wszystko po to, aby pokazać użytkownikowi ile czasu poświęca na używanie telefonu. Nawet firma Apple wraz z aktualizacją systemu do iOS 12, dodała funkcję Screen Time, która będzie pokazywała ile razy używamy oraz jak często podnosimy nasz smartphone. Ma również pokazywać jak długo w ciągu całego dnia, używamy konkretnej aplikacji.

thought-catalog-609285-unsplash

Facebook chce, abyśmy używali go mniej?

Presse firmy, Mark Zuckerberg pochwalił się, że użytkownicy Facebooka spędzają 0 średnio 50 milionów godzin dziennie mniej niż w roku 2016. Powiedział również, że wraz z całym zespołem stara się, by użytkownicy spędzali “istotny” czas na Facebooku. Za tymi słowami idą czyny. Jane Manchun Wong znalazła w kodzie aplikacji ukrytą funkcję, zliczającą czas jaki użytkownik spędził na korzystaniu z Facebooka w poszczególny dzień. Dodatkową rzeczą jest wyciąganie ogólnej średniej. Można również ustawić limit czasu dla tej aplikacji. Po przekroczeniu użytkownik dostanie powiadomienie.

Na pewno wiele osób będzie zaskoczonym tym, jak dużo czasu “przecieka im przez palce”.